Sefa SAKA | sefa.saka@gmail.com | Trabzon loading
Ulutour Turizm Etstur Trabzon Yetkili Acentesidir

KÜLTÜR TURLARI

KUZEYDEN GÜNEYE ADANA MERSİN TARSUS GEZİSİ

KUZEYDEN GÜNEYE ADANA MERSİN TARSUS GEZİSİ

Tur Programı

Tur Takvimi

Bu tur için tarihler aşağıda listelenmiştir.

 

1.GÜN
TRABZON, ADANA

 

Belirlenen saatte ve belirlenen yerde buluşup Adana'ya doğru hareket. Araç içi ikramlarımızı tadarak ve gerekli molalarımızı vererek panoramik bir gece yolculuğu sonunda hem tarım hem sanayi kenti olan Adana'ya ulaşıyoruz.

2.GÜN
ADANA, MERSİN

 

Zengin menülü kahvaltımızı yaptıktan sonra, Seyhan Nehri'nin kıyısına ve Toros Dağları'nın güneyine kurulmuş Adana gezimize başlıyoruz. İlk olarak geçtiğimiz birkaç yıl öncesine kadar araç trafiğine açık olan ve bu yönüyle dünyanın araç trafiğine açık en eski köprüsü unvanını elinde bulunduran Taş Köprü’yü görüyor, ardından 16. Yüzyıldan kalma Ramazanoğulları döneminde yapılmış Ulu Camii geziyoruz. 1998 yılında hizmete açılmış Sabancı Merkez Camii ve 1882 yılında tamamlanan Büyük Saat Kulesi'ni görüp tarihi çarşılar arasından geçerek, şehir merkezinde rehberimizin belirleyeceği saat dilimi içerisinde misafirlerimize serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman bitiminde yeniden buluşup kalacak olduğumuz otele doğru hareket ediyoruz. Akşam yemeğimizi yöresel tatlar ekseninde Adana kebap, ezme ve şalgam suları eşliğinde özel bir restoranda yiyip, konaklama yapmak için otelimize geçiyoruz. Geceleme otelimizde.

3.GÜN
ERDEMLİ, LİMONLU, SİLİFKE, MERSİN

 

Otelde yapacağımız açık büfe Kahvaltının ardından Miyosen çağda oluşmuş (günümüzden yaklaşık 23 Milyon yıl önce) Cennet ve Cehennem obrukları adı verilen Silifke bölgesine ulaşıyoruz. Cennet, içine merdivende inilebilen, en dibinde de bir mağara olan, Cehennem ise içine sadece dağcılık ekipmanı ile inilebilen, adı gibi ürpertici inmesi ve çıkması meşakkatli bir yer. Elbette Cehennem Mağarası'na seyir terasından bakacağız. İsteyen misafirlerimiz ise 450 basamaklı merdivenden inerek Cennet çukurunu görebilecek. Cennet-Cehennem gezimizin ardından birçok insanın şifa olarak kullandığı Astım Mağarası'na gidip mağaranın içindeki özellikleri keşfedeceğiz. Mağara ziyaretimizin ardından Narlıkuyu mevkiinde misafirlerimize öğle arası vereceğiz. Serbest zaman bitiminden sonra, denizin ortasında var olan kale Kızkalesi'ne gideceğiz. Rehber arkadaşımızın bölge ve Kızkalesi hakkında vereceği bilgileri dinleyerek Bizans’lılardan, Selçuklu’lardan, Fransız’larda, Karamanoğulları’ndan ve Osmanlı’lardan günümüze kalan görselleri resimleyip, Mersin merkeze doğru hareket ediyoruz. İkindi’nin huzur veren saatlerinde Akdeniz üzerinde kısa bir tekne turu yapıp konaklayacağımız otele geçiyoruz. Dileyen misafirlerimiz akşam şehri keşfe çıkabilirler.

4.GÜN
MERSİN, TARSUS, KAYSERİ

 

Otelde alacağımız kahvaltının ardından, Hristiyan ve Müslüman’larca kutsal bir ziyaret yeri olarak kabul edilen Kuran-ı Kerim de Kehf Suresi’nde bahsi geçen Yedi Uyurlar olarak bilinen Ashab-ı Kehf in yaşadığı yer konusunda iddia edilen Ashab-ı Kehf mağarasını görüyoruz. Yedi Uyurlar Mağarası ziyaretimizden sonra Mısır'ın ünlü kraliçesi Kleopatra'nın Romalı General Antonius ile Tarsus'ta buluştuğu dillere destan aşklarının merkezi olan, Tarsus şehir merkezindeki Kleopatra kapısını görüyoruz. Hatıra resimlerimizi çektirdikten sonra taşıdığı alüvyonlarla Çukurova deltasının ortaya çıkışında önemli rol oynayan Orta Toros’ların Bolkar dağlarından filizlenen Berdan Irmağı üzerinde oluşan Tarsus Şelalesi’ni görüyoruz. Şelale etrafında vereceğimiz çay molasının ardından, panoramik bir yolculuğun sonunda Kayseri ilimize ulaşıyoruz. Klasik bir Selçuklu şehri olan Kayseri'de 1.Alaaddin Keykubat'ın eşi Mahperi Hatun yaptırdığı Hunat Hatun Külliyesi-Camii, Zeynel Abidin Türbesi ve Kayseri Cumhuriyet meydanında geziyoruz. Turumuzun devamında Anadolu'nun ilk Türk Tıp merkezlerinden Gevher Nesibe Hatun Medresesi ve Şifahane’sini günümüzde Selçuklu uygarlığı Müzesi olarak görüyor, geziyor ardından misafirlerimize Pastırmacılar Çarşısı ve Kazancılar Çarşısı'nda alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman bitiminde mimarideki eşsiz yeteneği ile ülke sınırlarını aşan Mimar Sinan'ın doğduğu evin bulunduğu yeraltı şehirleri ile ünlü Ağırnas Kasabası’nı görüyoruz. Ardından türkülere destan olmuş Gesi Bağları'nı, arasından panoramik bir görüntü eşliğinde geçerek, Kayseri'nin yöresel tatlarından oluşan Akşam yemeğimizi yiyoruz. Yemeğimizin ardından gerekli molalarımızı vererek Trabzon'a doğru dönüş yoluna geçiyoruz.

5.GÜN
KAYSERİ, TRABZON

 

Sabah saatlerinde Trabzon'a inip bir başka ulutur yolculuğunda buluşmak üzere misafirlerimize veda ediyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler :

  • Tüm gezi boyunca belgeli, pandemi sürecine uygun ve lüks araçlarla ulaşım.
  • Araç içi Ulutour soft ikramlar
  • 2 Gece otel konaklaması YP
  • 3 Kahvaltı ve 3 akşam yemeği
  • Acente refakati
  • Rehberlik Hizmeti
  • Dondurma ikramı.
  • Türsab zorunlu seyahat sigortası

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler :

  • Ücrete müze, ören yerleri, öğle yemekleri ve şahsi harcamalar dahil değildir.