SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading

KÜLTÜR TURLARI

Yöresel Tatlar ’’ Güneydoğu ’’ Turu

Rezervasyon
Adınız Soyadınız
Telefon
E-Posta
Katılım Tarihi
Kişi Sayısı
Kültür Turları
Culture Tours
ثقافة جولات

YÖRESEL TATLAR ’’ GÜNEYDOĞU ’’ TURU

Tur Programı

Tur Takvimi

 

1.GÜN
TRABZON GAZİANTEP

Akşam saat 19:00’de acentemiz önünde buluşup, Ali Osman ULUSOY otobüs işletmemize ait yeni, bakımlı, teknolojik otobüsümüze yerleşip, deneyimli araç ekibimiz ve rehberimizle ilk varış noktamız olan Gaziantep’e  gitmek üzere çeşitli mola ve araç içi ikramlarla panoramik yolculuğumuza başlıyoruz.

2.GÜN
GAZİANTEP HALFETİ

Sabah saatlerinde Antep'e ulaşıyoruz, zengin menülü kahvaltımızın ardından kültürü ile dikkat çeken Doğu`nun Paris`i diye bilinen, Gazi şehrimiz Antep'e ulaşıyoruz. Gaziantep'teki ilk gezi noktamız Birecik Barajının suları altında kalan tarihi Zeugma Antik Kentinden çıkarılan mozaiklerin sergilendiği GAZİANTEP ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ olacak. Burada rehberimizin yapacağı anlatımlar ardından, yemek konusunda adıyla anılan bir kente gelip de yöresel lezzetleri tatmadan olmaz diyerek yemeğe gidiyoruz ve meşhur Ali Nazik, Küşleme ve diğer kebapların tadına bakıyoruz. Kale-i Füsun ya da Kefen Kalesi olarak adlandırılan GAZİANTEP (AYINTAP) KALESİ ‘ni panoramik olarak görüp fotoğrafını çekip tarihi çarşılarda gezimize başlıyoruz. Tarihin içinde bakır sesleri ile teknolojiye direnen Bakırcılar Çarsısından geçerek Almacı Pazarını, Zincirli Bedesteni görüp 17.yüzyılda Tekke Camii Külliye binası içinde kahve-kütüphane olarak kullanılan günümüzde Tahmis Kahvesi olarak anılan mekânda Sütlü Menengiç Kahvelerimizi içip, kısa bir molamızın ardından Tütün Hanına giderek burada yeraltında bulunan ve su dağıtım şebekesi olan kastelleri ziyaret edeceğiz. Alışveriş için verilen yeterli bir serbest zamanda Bakır, Baharat, Antep Fıstığı, Sedef Kakma, alışverişi yapabilirsiniz. Gaziantep baklavasının da tadına bakıp alışveriş yaptıktan sonra, baraj gölünün altında kalmış ülkemizde sadece o bölgede yetişen karagül diyarına; Halfeti'ye varıp, ikindinin o huzur veren güneşi eşliğinde tekne turu yapıyoruz. Gizemli Halfeti şehir gezisini ve tekne turunu bitirdikten sonra kalacağımız otele doğru hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3.GÜN
ŞANLIURFA HARRAN

Otelimizdeki kahvaltımızın ardından  Balıklı Göl ve Hali-ül Rahman Gölü ve Camii, Ayn-ı Zeliha Gölü İbrahim Peygamber Makamı, İbrahim Peygamberin ateşe atıldığı yer, Rızvaniye Camii, Mevlid-i Halil Cami’yi ziyaret edip, Kapalı Çarşı, Kilimciler, İsotçular, Demirciler, Bakırcılar Çarşıları ve Gümrük Han'da vereceğimiz serbest zaman içerisinde alışveriş yapabilirsiniz. Daha sonrasında 1963 yılında tarlasını karasabanla sürerken bulduğu oymalı taşı müzeye götüren bir çiftçinin sayesinde bulunan Göbekli Tepe'ye ulaşıyoruz. (Kazı Çalışmaları Nedeniyle Kapalı Olabilir Açık İse Gezi Yapılacaktır ) Dünya da bilinen ilk tapınağı içerisinde bulunduran kentin cilalı taş devri yerleşimi olduğu ileri sürülmektedir. Öğle yemeğimizi Şanlıurfa`nın muhteşem lezzetlerine bakabileceğiniz ocak başında aldıktan sonra, dünyanın ilk üniversitesinin bulunduğu HARRAN'a geliyoruz. Dünya'da sadece 3 bölgede bulunan Konik Kubbeli Evleriyle koruma altına alınmış olan Harran'da; Ulu Cami Kalıntıları, Höyük, Şehir Surları, Kale, Geleneksel Harran Evlerini görüp bir tanesine misafir oluyoruz. Sonrasında Urfa’ya varıp odalarımıza yerleşiyoruz. Sonrasında ekstra olarak Şanlıurfa'mızın vazgeçilmezi olan (kebaplar, lahmacunlar, çiğköfteler ve mırralar eşliğinde) sıra gecesi eğlencesine geçiyoruz. Eğlence bitiminde yeniden otelimize dönüyoruz, konaklama otelimizde.

4.GÜN
VİRANŞEHİR MARDİN

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında, Şanlıurfa ilimizin Viranşehir ilçesinde bulunan Hz.EYYUB Peygamber ve EL-YESA(İLYAS) Peygamber'in türbelerinin, yaşadıkları köyün ve şifalı su çeşmesinin görülüp gezilmesinden sonra, Mardin ilimize doğru hareket ediyoruz. Dinlerin ve Dillerin buluştuğu, Süryani'sinden, Arabı’na birçok farklı kültür ve İnanç birleşimi olan Mardin, taş işçiliği ve kentsel dokusu ile ziyaretçilerini büyülüyor. Kentsel sit alanı olan ve koruma altına alınan Eski Mardin'de öncelikle Kasımiye Medresesi’ni ziyaret edip, Medresenin avlusunda bulunan küçük havuzun yapıya serinlik katmakla birlikte Selsebil adı verilen çeşmenin anlatımını rehberimizden dinlediğinizde bir kez daha büyüleneceksiniz. Öğle yemeğimizin ardından Ulu Camii'ye doğru yürüyüşümüze başlıyoruz. Dar ve Taş sokaklarda çarşıların arasından yapacağımız yürüyüşümüz sonrasında Mardin'in en büyük Camisi olan Camii Kebir diye de anılan Ulu Cami‘yi bir şiir misali okunacak olan minaresinin anlatımını dinledikten sonra belediye temizlik işlerinin eşekler ile yapıldığı evlerin altından geçen Abbaraların altından geçerek yürüyüşümüze devam ediyoruz. ŞEHİDİYE MEDRESESİ’ ni ve PTT BİNASINI gördükten sonra Mezopotamya Ovasına karşı yorgunluk çaylarımızı ve kahvelerimizi yudumluyoruz. Kısa bir dinlenme molasının sonrasında Deyr-ul Zafaran Manastırına gidiyoruz. Süryanilerin 1000 yıldan fazla bir zaman Patrikhane merkezi olan Deyrul Zafaran Manastırını gezerken 4000 yıllık Güneş tapınağını (Sin tapınağını) Şifahaneyi, Kilisesini ve Vaftizhanesini dolaşıp kalacağımız otele yerleşiyoruz, konaklama otelimizde.

5.GÜN
MARDİN MİDYAT HASANKEYF

Otelde yapacağımız kahvaltıdan sonra, kısa bir panoramik yolculuğun ardından Midyat'a ulaşıyoruz. İlk durağımız ise birçok dizinin çekim alanı olanMidyat Konukevi olacak. Sivil mimarinin en güzel örneğini göreceğimiz bu konağın ardından Telkâriciler Çarşısında alışveriş için verilen serbest zamanı takiben Hasankeyf'e ulaşıyoruz. Dicle Nehri üzerine kurulacak olan Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan şehirde Yeni Saray, Mescit, Gözetleme Kulesi, Büyük Saray, Zekât Kuyusu, Ulu Cami, Mağaralar gezimizi Kale bölümü kapalı olduğundan panoramik olarak görüp EL RIZK CAMİ ‘nin kalan tek parçası eşsiz minaresini fotoğraflıyoruz. 1116 yılında Artuklu Hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılan Tarihi Köprüyü görüp, Kör Zeynel Bey Türbesini de fotoğrafladıktan sonra gezimizi tamamlıyoruz.

6.GÜN
HASANKEYF TRABZON

Gerekli molalarımızı vererek panoramik bir yolculuğun sonunda, sabah saatlerinde Trabzon’a varışımızın ardından bir başka Ulutour Gezisinde buluşmak üzere vedalaşarak gezimizi sonlandırıyoruz...

Fiyata Dahil Olan Hizmetler :

 • Ulutour Ulaşım hizmeti.
 • Araç içi soft ikramlar.
 • Programda belirtilen otellerde çift  kişilik odalarda  3 Gece konaklama.
 • Gezi boyunca bütün kahvaltı ve akşam yemekleri(4 kahvaltı ve 4 akşam yemeği).
 • Dondurma ikramı.
 • Türsab Zorunlu Seyahat  Sigortası.
 • Profesyonel Tur Rehberliği.
 • Acenta refakati.
 • Not: Turumuzda 10-16 misafirimiz bulunması halinde özel dizayn minibüs, 17-27 arası misafirlerimiz için Midibüs ve 28-45 kişi arası misafirlerimiz için Otobüs ile turumuz icra edilecektir.

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler :

 • Müze ve ören yerleri giriş ücretleri,
 • Öğlen yemekleri,
 • Seyir halindeki molalarda alınan yiyecek ve içecekler,
 • Extra ibareli servisler,
 • Tekne turu, Sıra Gecesi.
 • Şanlıurfa sıra gecesi.