Sefa SAKA | sefa.saka@gmail.com | Trabzon loading
Rezervasyon
Adınız Soyadınız
Telefon
E-Posta
Katılım Tarihi
Kişi Sayısı
Kültür Turları
Culture Tours
ثقافة جولات

GAP TURU

1.GÜN
TRABZON GAZİANTEP

03 Eylül, Pazartesi
Akşam saat 20:00’de acentemiz önünde buluşup, Ali Osman ULUSOY otobüs işletmemize ait yeni, bakımlı, teknolojik otobüsümüze yerleşip, deneyimli araç ekibimiz ve rehberimizle ilk varış noktamız olan Gaziantep’e  gitmek üzere çeşitli mola ve araç içi ikramlarla panoramik yolculuğumuza başlıyoruz.

2.GÜN
GAZİANTEP

04 Eylül, Salı
Yolda uygun bir tesiste alacağımız (ekstra) kahvaltımızın ardından zengin kültürü ile dikkat çeken Doğu`nun Paris`i diye bilinen, Gazi şehrimiz Antep'e ulaşıyoruz. Gaziantep'teki ilk gezi noktamız Birecik Barajının suları altında kalan tarihi Zeugma Antik Kentinden çıkarılan mozaiklerin sergilendiği GAZİANTEP ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ olacak. Burada rehberimizin yapacağı anlatımlar ardından, yemek konusunda adıyla anılan bir kente gelip de yöresel lezzetleri tatmadan olmaz diyerek yemeğe gidiyoruz ve meşhur Ali Nazik, Küşleme ve diğer kebapların tadına bakıyoruz. Kale-i Füsun ya da Kefen Kalesi olarak adlandırılan GAZİANTEP (AYINTAP) KALESİ ‘ni panoramik olarak görüp fotoğrafını çekip tarihi çarşılarda gezimize başlıyoruz. Tarihin içinde bakır sesleri ile teknolojiye direnen Bakırcılar Çarsısından geçerek Almacı Pazarını, Zincirli Bedesteni görüp 17.yüzyılda Tekke Camii Külliye binası içinde kahve-kütüphane olarak kullanılan günümüzde Tahmis Kahvesi olarak anılan mekânda Sütlü Menengiç Kahvelerimizi içip, kısa bir molamızın ardından Tütün Hanına giderek burada yeraltında bulunan ve su dağıtım şebekesi olan kastelleri ziyaret edeceğiz. Alışveriş için verilen yeterli bir serbest zamanda Bakır, Baharat, Antep Fıstığı, Sedef Kakma, alışverişi yapabilirsiniz. Gaziantep baklavasının da tadına bakıp alışveriş yaptıktan sonra bu güzel şehirdeki otelimize yerleşiyoruz.
Akşam yemeği ve konaklama otelimizde

3.GÜN
GAZİANTEP ADIYAMAN

05 Eylül, Çarşamba
Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Birecik'e hareket ediyoruz. Nesli tükenmekte olan Kelaynak Kuşlarının koruma altına alındığı doğal yaşam çiftliğinde bu kuşları görme ve fotoğraflama fırsatı buluyoruz, turumuzun devamında bizi sanki cennetten bir köşe HALFETİ karşılıyor. Sular altında kalmış Halfeti de Fırat Nehrinin kenarında bizi bekleyen teknemiz ile güzel bir yolculuğa çıkıyoruz. Tekne turumuza eski bir yerleşim birimi olan RUM KALE'nin kalıntılarını görme fırsatı bulacağız. Tekne turumuzu tamamlıyor ve Siyah gülleriyle ünlü Halfeti'ye çıkıyoruz. Halfeti'den ayrıldıktan sonra dünyanın 6. Büyük barajı olan ve Türkiye`nin en büyük barajı ATATÜRK BARAJI ‘na ulaşıyoruz. Seyir terasında yapılan anlatımlar ardından Adıyaman'a gitmek üzere yola çıkıyoruz. Alacağımız öğle yemeği sonrasında bizleri bekleyen minibüslerimize biniyoruz. Daha sonrasında Kahta’dan geçerek ilk durağımız olan KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ’ne geliyoruz. Muhteşem bir manzara içerisinde rehberimizin yapacağı anlatımlar ardından Roma İmparatorluğunun efsanevi IX. Lejyonunun inşa ettiği CENDERE KÖPRÜSÜ’ne ulaşıyoruz. Burada yapılan anlatımlar ve çekilen fotoğrafların ardından, Kommagene Krallarının yazlık başkenti olan ARSEMİA'yı görerek deniz seviyesinden 2100 m yükseklikte bulunan NEMRUT DAĞI ‘nın zirvesine ulaşıyoruz. Kommagene Kralı Antiokhos adına yapılan Tümülüsü ve Doğu-Batı Teraslarını, burada bulunan devasa heykelleri görüyoruz. Yapılan anlatımlar ardından Gün Batımını (Bölgenin yoğunluğuna bağlı olarak tur programında herhangi bir değişiklik olmadan GÜN DOĞUMUNA da çıkılabilir) muhteşem manzarasında seyrediyoruz. Ardından tekrar minibüslerimize binerek Adıyaman'da bulunan otelimize ulaşıyoruz.
Konaklama ve akşam yemeğimiz otelimizde.

4.GÜN
ADIYAMAN MARDİN

06 Eylül, Perşembe
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Siverek, Batman üzerinden takiple yakın bir zamanda sular altında kalacak olan Hasankeyf`e gitmek için yola çıkıyoruz. Dicle Nehri üzerine kurulacak olan Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan şehirde Yeni Saray, Mescit, Gözetleme Kulesi, Büyük Saray, Zekât Kuyusu, Ulu Cami, Mağaralar gezimizi Kale bölümü kapalı olduğundan panoramik olarak görüp EL RIZK CAMİ ‘nin kalan tek parçası eşsiz minaresini fotoğraflıyoruz. 1116 yılında Artuklu Hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılan Tarihi Köprüyü görüp, Kör Zeynel Bey Türbesini de fotoğrafladıktan sonra gezimizi tamamlıyoruz. Verilen serbest zamanda Yolgeçen Hanında Dibek Kahvesini mutlaka deneyin. Serbest zamanın ardından hareketle Midyat'a ulaşıyoruz. İlk durağımız ise birçok dizinin çekim alanı olan Midyat Konukevi olacak. Sivil mimarinin en güzel örneğini göreceğimiz bu konağın ardından Telkâriciler Çarşısında alışveriş için verilen serbest zamanı takiben otelimize ulaşıyoruz.
Konaklama ve akşam yemeğimiz otelimizde.

5.GÜN
MARDİN - URFA

07 Eylül, Cuma
Otelimizdeki kahvaltımızın ardından hareketle Mardin'e varııyoruz. Dinlerin ve Dillerin buluştuğu, Süryani'sinden, Arabı’na birçok farklı kültür ve İnanç birleşimi olan Mardin, taş işçiliği ve kentsel dokusu ile ziyaretçilerini büyülüyor. Kentsel sit alanı olan ve koruma altına alınan Eski Mardin'de öncelikle Kasımiye Medresesi’ni ziyaret edip, Medresenin avlusunda bulunan küçük havuzun yapıya serinlik katmakla birlikte Selsebil adı verilen çeşmenin anlatımını rehberimizden dinlediğinizde bir kez daha büyüleneceksiniz. Öğle yemeğimizin ardından Ulu Camii'ye doğru yürüyüşümüze başlıyoruz. Dar ve Taş sokaklarda çarşıların arasından yapacağımız yürüyüşümüz sonrasında Mardin'in en büyük Camisi olan Camii Kebir diye de anılan Ulu Cami‘yi bir şiir misali okunacak olan minaresinin anlatımını dinledikten sonra belediye temizlik işlerinin eşekler ile yapıldığı evlerin altından geçen Abbaraların altından geçerek yürüyüşümüze devam ediyoruz. ŞEHİDİYE MEDRESESİ’ ni ve PTT BİNASINI gördükten sonra Mezopotamya Ovasına karşı yorgunluk çaylarımızı ve kahvelerimizi yudumluyoruz. Kısa bir dinlenme molasının sonrasında Deyr-ul Zafaran Manastırına gidiyoruz. Süryanilerin 1000 yıldan fazla bir zaman Patrikhane merkezi olan Deyrul Zafaran Manastırını gezerken 4000 yıllık Güneş tapınağını (Sin tapınağını) Şifahaneyi, Kilisesini ve Vaftizhanesini dolaşıp Mardin'den ayrılıyoruz. Daha sonrasında dünyanın ilk üniversitesinin bulunduğu HARRAN'a geliyoruz. Dünya'da sadece 3 bölgede bulunan Konik Kubbeli Evleriyle koruma altına alınmış olan Harran'da; Ulu Cami Kalıntıları, Höyük, Şehir Surları, Kale, Geleneksel Harran Evlerini görüp bir tanesine misafir oluyoruz. Sonrasında Urfa’ya varıp odalarımıza yerleşiyoruz.
Konaklama ve akşam yemeğimiz otelimizde.
Otelimizdeki Akşam yemeği sonrasında Şanlıurfa'nın vazgeçilmezi Sıra Gecesine Extra olarafk katılıyoruz. Sıra gecesinde mırramızı içip şıllık tatlısını ve çiğ köfte yiyip eğlenceye eşlik ediyoruz.
   

6.GÜN
URFA - TRABZON

08 Eylül, Cumartesi
Otelimizdeki kahvaltımızın ardından  Balıklı Göl Hali-ül Rahman Gölü ve Camii, Ayn-ı Zeliha Gölü İbrahim Peygamber Makamı, İbrahim Peygamberin ateşe atıldığı yer, Rızvaniye Camii, Mevlid-i Halil Cami’yi ziyaret edip, Kapalı Çarşı, Kilimciler, İsotçular, Demirciler, Bakırcılar Çarşıları ve Gümrük Han'da vereceğimiz serbest zaman içerisinde alışveriş yapabilirsiniz. Daha sonrasında 1963 yılında tarlasını karasabanla sürerken bulduğu oymalı taşı müzeye götüren bir çiftçinin sayesinde bulunan Göbekli Tepe'ye ulaşıyoruz. (Kazı Çalışmaları Nedeniyle Kapalı Olabilir Açık İse Gezi Yapılacaktır ) Dünya da bilinen ilk tapınağı içerisinde bulunduran kentin cilalı taş devri yerleşimi olduğu ileri sürülmektedir. Öğle yemeğimizi Şanlıurfa`nın muhteşem lezzetlerine bakabileceğiniz ocak başında aldıktan sonra Trabzon’a hareketle, çeşitli molalarla akşam ve gece boyunca yolculuğumuza devam ediyoruz.

 

09 Eylül, Pazar
Sabah saatlerinde Trabzon’a varışımızın ardından bir başka Ulutour Gezisinde buluşmak üzere vedalaşarak gezimizi sonlandırıyoruz...

Fiyata Dahil Olan Hizmetler :

 • Ulutour Ulaşım hizmeti,
 • Programda belirtilen otellerde çift  kişilik odalarda  4 Gece konaklama
 • Otelde alınan kahvaltı ve akşam yemekleri,
 • Türsab Zorunlu Seyahat  Sigortası,
 • Halfeti-Rumkale Tekne Turu
 • Profesyonel Tur Rehberliği,
 • Hizmet Bedeli.

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler :

 • Müze ve ören yerleri giriş ücretleri,
 • Öğlen yemekleri,
 • Seyir halindeki molalarda alınan yiyecek ve içecekler,
 • Extra ibareli servisler,
 • Tekne turu, Sıra Gecesi.