SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading

GÜNÜBİRLİK TURLAR

Uzungöl Turu

UZUNGÖL TURU

Tur Programı

Saat 10:00’da Acentemiz Ulutour Turizm Atatürk Alanı No:1 TRABZON  adresinden hareket, öncelikle Sürmene’deki  Sürbısa bıçak satış mağazasında küçük bir alış-veriş molasının ardından yolculuğumuzun devamında saat 12:00 gibi Uzungöl’e varıyoruz. İnan Kardeşler Hotel’de misafirlerimizin Uzungöl’ü keşfedebilmeleri için serbest  bırakıyoruz.
Bu zaman zarfından konuklarımız Uzungöl kenarında dolaşabilir, Haldizen Vadisi ve Deresi boyunca doğayla baş başa kalabilirler, bu günlük gezimizin sonunda saat 15:00 te yine İnan Kardeşler Hotel’de buluşup aracımızla saat 15:15’de Trabzon’a hareket, Yol güzergahımızda yine küçük bir molamızı Çam Burnu’nda çay molası gibi alıp 17:30 gibi Trabzon’a varışımızla gezimizi sonlandırıyoruz.  

 

UZUNGÖL HAKKINDA
Koordinatları: 40°,37',19.5888'' N / 40°,17',6.9612'' E

Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı turistik belde,  Sık ve Yalçın Kayalıkları örten muhteşem ladin ormanları, bitki örtüsü  ve doğal güzelliği ile yurt içi ve yurt dışından gelen turistlerin hayli ilgisini çekmektedir. Bu nedenle özellikle yaz sezonunda Uzungöl’e hayli bir turizm akını özellikle Arap Ülkelerinden yoğunlaşmıştır. Adını kıyısında bulunduğu gölden alan bu göl, çevresindeki yamaçlardan düşen kayaların, taş ve toprakların Haldizen deresinin önünü kapamasıyla bugünkü Uzungöl oluşmuş oldu. Bölge halkının bir kısmının da bildiği Rumca’da ‘’ Şarah ‘’ diye de anılır.

Bu bölge aynı zamanda yerkürenin ılıman bölgede bulunan en yaşlı ormanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bol yağış ve kısmen ılıman iklimi sayesinde yılın her mevsiminde hemen hemen yeşildir. Demirkapı ve Soğanlı dağlarında tesbit edilmiş 60’ın üzerinde endemik bitki bulunmaktadır. Uzungöl’ün, kendi doğal yaşam alanlarını koruma ve gelecek nesillere aktarma bilincine sahip insanları kadar, renkli olan diğer bir özelliği de bu zengin bitki örtüsüdür. Özel ekolojik koşullara sahip dar bir alanın dışında yetişmeyen, tıptan kozmetiğe kadar pek çok alanda kullanımıyla uluslar arası değerler taşıyan endemik bitkilerin yaygınlığı ve çeşitliliği Uzungöl’ün gen koruma merkezlerinden biri olmasını sağlamıştır. Yaban hayatı açısından da zengin bir koleksiyona sahiptir. Barındırdığı hayvanlardan; Bozayı, Kurt, Karaca, Vaşak, Dağ Keçisi türleri, Yabani Tavşan, Tilki, Pençeli Baykuş, Alaca Sansar, Dağ Horozu, Yaban Ördeği,  bunlardan bazılarıdır.  1989 yılında Tabiat Parkı ve 2004 yılında Özel Çevre ilan edilen bölge, özgün yapılaşmasının ve doğal çevresinin korunabilmesi amacıyla sit alanı kapsamına alınmıştır. Uzungöl’ün çevresindeki, Karester, Veli, Büyükyayla, Küçükyayla, Şekersu, Tabanoz, Limni, Multat, Durnalı, Karimazira yaylalarıda görülmeye değer yerlerdendir.

Coğrafya 
Uzungöl, Denizden 1100mt yükseklikte,  Trabzon'a 99 km, yaklaşık 1saat, 30dakika gibi bir mesafededir. Türkiye'nin yağmur ormanlarının bulunduğu, Soğanlı ve Kaçkar Sıradağları'nın birleşim yerinde bulunmaktadır.

İklim 
Uzungöl, tipik Karadeniz iklimine sahip olsada son yıllarda yaz yağmurlarının azalması gözlenmekte, fakat zaman zaman ılıman iklimi sayesinde yılın her mevsimi bol yağış alır. Yağışlar; kışın kar, yazın yağmur şeklindedir. Yaylalarda, iklimin her türü her an görülebilir. Burada 1998 - 2008 ölçümlerine göre tespit edilen en düşük sıcaklık -12 C derece olmuştur.

Ekonomi
Beldenin en önemli ekonomik faaliyetlerinden biri turizm olup bunun dışında Organik Tarım, Alabalık üretimi ve gerek zengin otlak alanları gerekse endemik bitkileri, temiz, bol ve şifalı su kaynaklarıyla doğal hayvancılığa, saf süt ve süt ürünlerine olanak sağlar. Bölgeye has çiçek türlerinden dolayı Arıcılık ve Bal Üretimi de yapılmaktadır. Göl çevresince ve Solaklı Deresi boyunca pek çok  büyüklü küçüklü ahşaptan yapılmış bungalow evler, pansiyonlar ve oteller  yaz sezonuna kadar, bazılarıysa yıl boyunca konuklarını ağırlayarak bölge ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler :

  • AO.Ulusoy ulaşım hizmeti.

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler :

  • Öğlen yemeği,
  • Müze ve Milli Park Alanları Giriş Ücretleri,
  • Şahsi Harcamalar.